Koszyk: 0 produktów

Wyszukaj po:

Strefa wiedzy

/files/photo/plakat jedzenie wg grupy krwi-page-001.jpg
Plakat

Kliknij tutaj,   aby pobrać plakat odno...

Ostropest Plamisty

Ostropest Plamisty

Na polskim rynku można znaleźć całe mnóstwo preparatów i leków poprawiających pracę wątroby. Niewiele jednak z tych preparatów potrafi dorównać produktowi natury jakim jest Ostropest Plamisty. Ostropest Plamisty (Silybum marianum) jest jednym z najsilniejszych ziół potrafiących wspomóc oczyszczanie wątroby i zneutralizować toksyny. Współcześnie wiele osób ma coraz większe problemy z wątrobą – zła dieta (konserwanty, środki chemiczne w żywności), nadużywanie alkoholu, kawy, tytoniu wpływa destrukcyjnie na wątrobę. Na szczęście z pomocą wątrobie przychodzi sama natura, ze zbawiennym działaniem Ostropestu. Jeżeli chcemy poprawić swoje zdrowie to powinniśmy zacząć od oczyszczenia organizmu z toksyn – przetwarzaniem toksyn zajmuje się wątroba, więc należy ją wspomóc – gdyż nasze wątroby nie są przystosowane do takiej ilości zanieczyszczeń – ilości która jeszcze kilkaset lat temu była nie do pomyślenia. A ewolucja człowieka po prostu nie nadąża za zmianami jakie sami wprowadzamy do środowiska i do własnej diety.

Ostropest plamisty pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego – Europa południowa, Egipt, Izrael, Turcja, jednakże roślina ta bardzo się rozprzestrzeniła na różne kraje, jest uprawiana i w Polsce, a nawet niekiedy występuje jako roślina zdziczała. Jest to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych, blisko spokrewniona ze słonecznikiem. Jest jedną z najlepiej przebadanych roślin stosowanych dziś w medycynie. Nazwa Silybum (nadał ją grecki lekarz Dioscorides w 100 r p. n. e.) pochodzi od okazałych purpurowych, czerwono fioletowych kwiatów przypominających oset. Jednakże tak jak w przypadku wielu roślin i ziół należy pamiętać, że właściwości poszczególnych roślin zależą od warunków ich uprawy (w tym i kraju). I pomimo tego, że roślina jest wygląda bardzo podobnie, może cechować się innymi właściwościami w zależności od tego czy została wyhodowana w ciepłym słonecznym klimacie czy też w deszczowym i pochmurnym kraju.

Ostropest plamisty jest jednym z niewielu ziół które ma działanie zarówno profilaktyczne jak i lecznicze. Ostropest podaje się ludziom pracującym w toksycznych warunkach/oparach chemikaliów czy nawet ludziom narażonym napromieniowanie itd. A jednocześnie stosuje się go leczniczo u ludzi cierpiących na marskość wątroby, zapalenie wątroby, stłuszczeniu wątroby, nieżytach dróg żółciowych, kamicy żółciowej, po żółtaczce, w trakcie leczenia nowotworów. A przy tym ostropest jest zupełnie nieszkodliwy – nie ma przeciwwskazań nawet dla kobiet w ciąży i karmiących matek.

Surowiec zielarski
Surowcem farmaceutycznym jest owoc ostropestu plamistego (koloru białego, szarego, brązowego lub czarnego), pozbawiony puchu, wielkości owocu słonecznika, zakończony na szczycie charakterystycznym kulistym wyrostkiem. Owoce, zawierają od 2-3% sylimaryny, która jest silnym przeciwutleniaczem.

Skład  chemiczny
Sylimaryna składa się naturalnych substancji leczniczych. Znajdziemy między innymi w niej:

 • sylibiline,
 • sylibinine,
 • sylidiomine,
 • sylichrystyne,
 • witaminy  B1, B2, B6 i PP

Podane substancje wspomagają działanie wątroby w jej skomplikowanych i wymagających wielkiego wysiłku procesach przemiany materii.

Sylimaryna stabilizuje i uszczelnia błony komórek wątrobowych, a co najważniejsze odtruwa wątrobę. Ochrania także komórki wątroby, które są ciągle atakowane przez trujące związki chemiczne, pochodzące z zewnątrz np. zanieczyszczonego powietrza czy jedzenia oraz wytworzonych w organizmie toksycznych substancji, również przez wirusy.

Sylimaryna poprawia zdolność wątroby do regeneracji. Wzmacnia także komórkowe procesy syntezy białek, prowadząc do szybszej budowy nowych komórek wątroby. Sylimaryna zawdzięcza swoje właściwości ochronne silnym przeciwutleniaczom. Działa także przeciwzapalnie na wątrobę, przewód żółciowy i pęcherzyk żółciowy.

Działanie
Głównym składnikiem sylimaryny jest sylibinina pochodna flawonowa. To właśnie sylibinina stabilizuje i osłania błony komórkowe hepatocytów a także miąższ wątroby przed działaniem trujących substancji. Działa również rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodów żółciowych, żółciopędnie, żółciotwórczo, silnie odtruwająco i przeciwzapalnie, stymuluje regenerację i wytwarzanie nowych komórek wątroby, a przede wszystkim odtruwa. Chroni wątrobę przed licznymi truciznami, m.in. takimi, jak: alkohol, dwusiarczek węgla, pestycydy, a nawet truciznami muchomora sromotnikowego.

Leczenie ostropestem

 • Ból wątroby. Komponenty czynne zawarte w Ostropeście działają leczniczo oraz      przeciwbólowo już od pierwszych dni stosowania suplementu, tak abyś odczuł      szybko długofalową poprawę.
 • Marskości wątroby.      Substancje aktywne zawarte w Silybum marianum przyspieszają odbudowę błon komórek wątroby oraz wzmagają syntezę białek. Hamuje to proces marskości wątroby i wszystkie chore komórki, które nie zostały zastąpione tkanką      łączną mogą się zregenerować. Lepsza praca wątroby daje się odczuć w  postaci wyraźnie lepszej pracy narządów wewnętrznych, w tym mózgu.
 • Kolka żółciowa i kamica. Środki  pobudzające odpływ żółci dzieli się w zależności od ich działania na pobudzające wytwarzanie żółci (choleretica) i pobudzające wydzielanie  żółci (cholekinetica). Ostropest działa zarówno choleretycznie, jak i cholekinetycznie. Dzięki właściwościom żółciopędnym, przeciwzapalnym i rozkurczającym Ostropest doskonale sprawdza się w terapii zarówno kamicy, jak i kolki żółciowej. Wzmożone wydzielanie żółci oczyszcza drogi żółciowe z  drobnoustrojów i usuwa mechanicznie złuszczony nabłonek oraz niewielkie  osady. Własności rozkurczające ułatwiają opróżnianie się pęcherzyka  żółciowego i przeciwdziałają zastojom sprzyjającym kamicy a własności  przeciwzapalne łagodzą ból i zapobiegają kolce.
 • Wzdęcia i wodobrzusze. Są to korzyści dodatkowe, będące skutkiem wcześniej omówionego działania  komponentów aktywnych. W wyniku zastopowania i cofania się stanów  zapalnych i polepszenia funkcjonowania wątroby i nerek, płyn gromadzący się w jamie otrzewnej jest sprawnie usuwany z organizmu. Dzięki temu obwód  brzucha ulega znacznemu zmniejszeniu. Trawienie ciężkostrawnych pokarmów przebiega sprawniej i ustępują wzdęcia i zgaga wywołane dysfunkcją wątroby i woreczka.
 • Toksyny. Lepsza praca wątroby działa odtruwająco na organizm. Intensywne oczyszczenie organizmu z toksyn drastycznie przyspiesza proces zdrowienia i skraca czas potrzebny na odbudowę uszkodzonych tkanek.
 • Nerki, cholesterol i miażdżyca. Badania kliniczne wykazały, że stosowanie Ostropestu dodatkowo ochrania nerki      przed toksynami i stłuszczeniem. Chroni też przed miażdżycą obniżając  poziom cholesterolu we krwi. Zwiększa też odporność organizmu.
 • Powstrzymanie krwawień. Krwawień z  nosa, jelita grubego, żylaków odbytu, niektórych krwawieniach macicznych  oraz przy przedłużonym miesiączkowaniu
 • Bóle głowy. W tym typu migrenowego, obniżone ciśnienie krwi oraz skłonności do choroby morskiej i lokomocyjnej
 • Łuszczyca. Łagodzi stany zapalne i hamuje zmiany skórne towarzyszące łuszczycy

OSTROPEST NA KACA

Komu z nas nie zdarzyło się nadużyć alkoholu? Wszyscy to znamy, świetna impreza, dużo alkoholu, a następnego dnia cierpimy z tego powodu koszmarnie z powodu kaca.

Jak bardzo zatem byś się ucieszył, gdybyś się dowiedział, że dolegliwości związane z nadużyciem alkoholu można w znacznym stopniu zminimalizować?

Rozwiązanie tego problemu sama natura podała nam na tacy, a liczne badania naukowe dowiodły, że ostropest zmniejsza uszkodzenia wątroby wywołane spożyciem alkoholu. Co ciekawe zarówno gdy się go podaje przed zażyciem alkoholu, jak i gdy zażywamy go po fakcie.

Ostropest ma szerokie spektrum działania przeciw toksycznego i zbawiennie wpływa na odtruwanie organizmu i wątroby ze wszelkich toksyn w tym i alkoholu, a do tego wzmacnia wątrobę. Ostropest jest zatem idealnym lekarstwem dla osób spożywających alkohol w większych ilościach, najlepiej go stosować przed rozpoczęciem sobotniej zabawy, ale i w niedzielny poranek jest po prostu niezastąpiony, zwłaszcza jeśli chcemy szybko wytrzeźwieć.

Dawkowanie ostropestu plamistego

Ostropest można spożywać w trakcie jedzenia jak i zarówno przed i po. Zaleca dawka to 2 – 3 łyżeczki dziennie, można go podzielić na mniejsze porcję, najwygodniej jest zjeść jedną łyżeczkę ostropestu rano a druga na wieczór. Spożywając ostropest plamisty należy popić go niewielką ilością wody.

Nasiona ostropestu plamistego do spożycia powinny być suche i zmielone. Cenna uwaga najlepiej kupić całe nasiona a później je zmielić, ponieważ wtedy widzimy co kupujemy i możemy bez problemu ocenić jakość tych nasion. Jeśli kupimy już gotowe zmielone nasiona ostropestu nie mamy możliwości ich oceny a do tego mogą się tam znaleźć mówiąc delikatnie różne ciała obce typu liście, kamyki, gałązki a nawet odchody ptaków, które się żywią owocami ostropestu.

Osobiście mielę ostropest w zwykłym młynku raz na 2 tygodnie, ponieważ dziele sobie opakowanie, które wystarcza na miesiąc na 2 razy i mam zawsze świeżo zmielony ostropest Okres trwałości zmielonych nasion wynosi 3 miesiące.

Zalecany okres stosowania ostropestu plamistego wynosi od 3 do 6 miesięcy można go również przyjmować w sposób długotrwały.

Interakcje
Hamuje aktywność CYP i innych enzymów. Prowadzi to do osłabienia działania takich leków jaki metronidazol (o 50%) i indinowir (nieznacznie).